Kuru öksürük genellikle hava kirliliği veya fazla miktarda sigara kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Boğaz yolunda tahriş yapan bu tür faktörler ortadan kaldırıldığında ve temiz bir havanın bulunduğu ortamlarda bu tür öksürük genelde kesilir.Bol sıvı almak öksürüğün kesilmesi için faydalıdır. Bunun sebebi suyun balgamı çözmesi ve bu şekilde öksürüğün şiddetinin ve boğaz kuruluğunun azalmasıdır.Öksürüğün en önemli nedenlerinden birisi de alerjik sebeplerdir. Normalde öksürüğünüzün yokken mekânsal veya çevresel herhangi bir değişiklikten ötürü öksürüğünüz başladı ise, öksürüğünüzün sebebi alerjik olması muhtemeldir.

Öksürük Tedavisi

Tavsiye edilen bitkisel çözümleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Okaliptüs, nane, zencefil, meyankökü, ıhlamur, şahtere ve hibiskus öksürük için faydalı bitkilerdir.

Kabuğu soyulmuş elma, bir miktar ıhlamur, bir iki karanfil, bir tarçın kabuğu, bir dilim limon kaynatılır. Elde edilen karışıma tatlandırma amaçlı bir miktar bal ilave edilir ve sıcak olarak içilir. Elde edilen karışım ılık bir şekilde çocuklara da içirilebilir.

Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırılır. Elde edilen macun kıvamındaki karışım yenir. Bu yöntemin çocuklara uygulanması uygun değildir.

İki tatlı kaşığı dut pekmezine bir miktar karabiber katılıp karıştırılır. Öksürük geçene kadar günde bir kaşık olmak üzere yenir.

1 tatlı kaşığı bal ile 1 çay kaşığı karabiber karıştırılarak verilir. Ardından da süt içilir. Bu formül yetişkinler için de oldukça etkilidir.

Elma, zencefil, tarçın, ıhlamur, ayva ve kabuklu haldeki limon kaynatılır ve suyu içilir. Bu karışım göğsü yumuşatarak ve öksürüğü geçirir.

Ihlamur ile ayva yaprağı beraber kaynatılıp içilirse, öksürük geçer.

Bir miktar kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ılıtılır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçer.

Nişastayı suyla kaynatıp içine limon ya da portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışım ılık bir şekilde içildiğinde öksürüğü keser.

Karaturpu kabak oyucu ile oyup, içine bal doldurun. Yine bir turp parçası ile üzerini kapatın. Bir gün boyunca beklettikten sonra öksürük şurubunuz hazır. Elde edilen karışım günde 3 çorba kaşığı içildiğinde öksürüğü geçirecektir.

Ihlamur, zencefil ve meyan kökü birlikte kaynatılır. Elde edilen karışım ılık bir şekilde içilirse öksürüğe faydası olur.

Ebegümeci kaynatılır, zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır, balgam söker ve öksürüğü hafifletir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir